Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Ukrayna’nın en önemli kentlerinden biri olan Odessa, aynı zamanda eski bir Osmanlı kenti. Odessa, Antik Çağ’da bir Yunan...

Odessa Osmanlı Eserleri

Odessa Osmanlı Eserleri, Ukrayna’nın en önemli kentlerinden biri olan Odessa, aynı zamanda eski bir Osmanlı kenti. Odessa, Antik Çağ’da bir Yunan kolonisi olarak kurulsa da, kente kimliğini veren ilk olarak Osmanlılar olmuş. Bugün gerek kentin mimarisinde gerekse sosyolojik yapısında Osmanlı’nın etkisini görmek mümkün. Kentte yüzlerce yıllık tarihe sahip birçok Odessa Osmanlı Eserleri bulunuyor.

Osmanlı’nın Mirasi Hâlâ Hayatta

Şehrin Osmanlı dönemindeki ismi “Hacıbey”di. Hacıbey, 1794 yılında Osmanlı-Rus savaşından sonra Ruslar tarafından alındı ve bugünkü ismi verildi. Ancak bir liman kenti olduğu için multikültürel yapısından bir şey kaybetmedi. Osmanlı etkisini Rus egemenliğinde ve sonraki süreçlerde de sürdürdü. Bu durumu şehirde bulunan Odessa Osmanlı eserleri sayesinde incelemek mümkün.

Kentin bazı mahallelerinde ve kırsal bölgelerde, Müslüman Türk, Kazak ve Tatar azınlıklar yaşıyor. Osmanlı zamanında beri kentte yaşayan Müslüman halklar, varlıklarını yüzlerce yıl boyunca sürdürmeyi başarmışlar. Şehirdeki Müslüman toplulukların camileri, vakıfları bulunuyor. Dini ve kültürel faaliyetlerini özgür bir biçimde gerçekleştirebiliyorlar. Türkiye’den giden öğrenciler burada hiçbir ayrımcılığa uğramıyor.

Odessa, yabancılara karşı ırkçılığın ve dini/kültürel ayrımcılığın hiç olmadığı bir şehir olduğu gibi, Türk mirasının burada farklı bir yeri var. Kentteki bazı liselerde Türkçe’nin zorunlu olarak okutulduğu biliniyor. Diğer yandan Odessa Osmanlı eserleri kentin ortak mirası olarak kabul ediliyor ve restorasyonları devlet tarafıdan yürütülüyor. Odessa’daki Osmanlı mirasını tarihi eserleri görerek deneyimleyebilirsiniz.

Osmanlı döneminde şehri koruyan Hacıbey Kalesi, bugün bütün görkemiyle kendini gösteriyor. Kalenin yakınlarında bulunan Hacıbey Konağı da 1990’lı yıllarda restore edilip ziyaretçilere açıldı. Osmanlı zamanında Rusya, Polonya, İskandinav ve Baltık ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, hac yolculuklarına Odessa limanından giderlerdi. Konak, yüzyıllar boyunca hacıları ve müslüman tüccarları ağırladı. Kentteki Odessa Osmanlı eserleri olarak bilinen birçok cami ve köşkü de görmek mümkün.

Tarihi Bir Türk Kentinde Yaşamak

Odessa, tüm dünyada çokkültürlülüğe en çok önem veren şehirler arasında yer alıyor. Her yaz turist akınına uğrayan kentte Müslüman bir Türk olarak yaşamak hiç zor değil. Avrupa’nın ve Rusya’nın birçok yerinde görülen ırkçılığa buralarda pek rastlanmıyor.

Şehirde başta Odessa Osmanlı eserleri olmak üzere birçok cami ve mescit bulunuyor. Müslümanlar bu camilerde ibadetlerini özgür bir ortamda yerine getiriyorlar. Her dinden ve milletten insanın tıpkı Osmanlı zamanında olduğu gibi bir arada yaşadığı Odessa, eğitim almak için de oldukça uygun. Kozmopolit ve çok kültürlü yapısıyla birlikte, rahat yaşam olanakları sunuyor.

Kariyer olanaklarına sahip olacağınız bir eğitim almak için Ukrayna’daki eğitim olanaklarına göz atmalısınız. Diğer yandan Odessa’da kimliğinizi gizlemek zorunda kalmadan, ırkçılığa ve ayrımcılığa uğramadan yaşayabilirsiniz. Odessa’daki eğitim olanaklarını araştırmak ve bu tarihi Türk kentinde güzel bir hayat sürmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmasına başvurup bilgi alabilirsiniz.

#ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #ukraynaüniversite #odessaekonomiüniversitesi #odessadaekonomiğitimi #odessa #odessaüniversiteleri #odessadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaeğitim #ukraynaüniversite #odessaosmanlıeserleri

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!