Odessa Namaz Vakitleri

Odessa Namaz Vakitleri, Ukrayna’nın büyük kentlerinden biri olan Odessa, yüzlerce yıldır koruduğu çok kültürlü yapısıyla tanınmakta. Önceki ismi Hacıbey...

Odessa Namaz Vakitleri

Odessa Namaz Vakitleri, Ukrayna’nın büyük kentlerinden biri olan Odessa, yüzlerce yıldır koruduğu çok kültürlü yapısıyla tanınmakta. Önceki ismi Hacıbey olan Odessa, tarihi olarak bir Türk-Müslüman kenti olsa da 1700’lü yıllarda Ruslar tarafından ele geçirilmiş. Ancak kentin hâlâ İslami dönemden izler taşıdığını görmek zor değil. Diğer yandan, Odessa Müslüman olarak yaşamanın en kolay olduğu Avrupa kentlerinden biri olarak kabul edilmekte.

Kültürel Ayrımcılığın Hiç Uğramadığı Şehir

Avrupa, ABD, Rusya gibi bölgelerde ırkçılığın yükselişte olduğunu ve bu durumun öğrenci olarak yaşayan kişileri kötü etkilediğini biliyoruz. Ancak Odessa’da böyle bir duruma rastlanmıyor. Müslüman ve Hristiyanların yüzlerce yıldır bir arada yaşadığı şehirde, eğitim amacıyla gelenlere hangi dinden ve milletten olurlarsa olsunlar saygı duyuluyor ve herhangi bir ayrımcılık yapılmıyor. Burada Odessa namaz vakitleri hakkında bilgi alarak şehirde bulunan camilerde kolaylıkla ibadet edebilirsiniz.

Kentte bulunan Müslüman Türk, Tatar ve Kazaklar varlıklarını Rus egemenliğinden sonra da korumayı başarmışlar. Şehirde bu azınlıklara ait camiler ve dini vakıflar bulunuyor. Ayrıca eğitim ve iş amacıyla gelen Arapların inşa etmiş olduğu camileri de bulmak mümkün. Müslüman olarak yaşamak, Avrupa kentlerinde ve Rusya’da git gide zorlaşırken Odessa’da böyle bir problem bulunmuyor. Ayrıca Odessa namaz vakitleri gerek Diyanet gerekse Odessa’daki müslüman kurumlar tarafından sürekli yayınlanıyor. Namaz saatleri Türkiye’deki namaz saatlerine oranla hemen hemen aynıdır.

Odessa, Balkan kentlerinden sonra İslam’ın Avrupa’da en köklü olduğu kentlerden biri olarak bilinmekte. Eski bir Türk-İslam şehri olmakla birlikte, Osmanlı döneminde Polonya, Rusya ve Baltık Ülkelerinde yaşayan Müslümanların hacca gitmek için bu şehri kullandıkları tarihi kayıtlarda yazıyor. Bir liman kenti olduğu için, Müslüman, Ortodoks ve Yahudiler her zaman barış içinde yaşamış. Bu bakımdan Avrupa’da bir Müslüman için en yaşanılası yerlerden biri olduğunu söylemek gerekiyor.

İnsanların Barış İçinde Yaşadığı Şehir

Odessa kenti gelirinin önemli bir kısmını turizmden sağlamakta. Bu durum da şehirdeki çok kültürlülüğün korunmasında önemli bir yere sahip. Odessa’da eğitim alan müslüman öğrenciler Odessa namaz vakitleri süresince hiçbir sorun yaşamadıklarını ve dini, kültürel ayrımcılığa hiçbir alanda maruz kalmadıklarını sıklıkla belirtiyorlar.

Yurtdışında eğitim görmek hemen hemen herkesin aklında olan bir fikir. Ancak bunun için doğru kenti seçmek de oldukça önemli. Diplomanızın size iyi yerlerde istihdam sağlayacağı ve kaliteli eğitim alabileceğiniz bir yer arıyorsanız Odessa’daki eğitim koşullarına mutlaka göz atmalısınız. Ancak tüm bunların ötesinde Odessa namaz vakitleri boyunca ibadet edebileceğiniz ve Müslüman kimliğinizin hiçbir sorun yaşatmayacağı bir Avrupa kentinde yaşamak için Ukrayna’daki eğitim olanaklarına göz atmalısınız.

Ukrayna’nın bu güzel kentinde bir gelecek kurmak elinizde. Ev fiyatlarının ucuz olduğu ve ırkçılığın, kültürel ayrımcılığın hiç uğramadığı Odessa kentinde huzur içinde yaşamak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlık firmasına başvurabilir, Odessa’da eğitim hakkında bilgi alabilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!